Shade Selection in Dentistry


Kazokoğlu F. Ş., Enginler Özlen R. H.

in: Esthetic Anteior Restorations, Prof. Dr. Evrim ELİGÜZELOĞLU DALKILIÇ, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, İstanbul, pp.15-21, 2023

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2023
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: İstanbul
  • Page Numbers: pp.15-21
  • Editors: Prof. Dr. Evrim ELİGÜZELOĞLU DALKILIÇ, Editor
  • Bezmialem Vakıf University Affiliated: Yes

Abstract

Accurate shade selection is essential for esthetic dental restorations. Visual and instrumental shade selection methods are used in dentistry. Visual shade selection is a subjective process depending on observer and environment. Therefore, there's been a trend towards using instrumental methods such as spectrophotometer, spectroradiometer, colorimeter, digital cameras, smart phones and related software. However, some instrumental methods have some disadvantages due to their high cost, requirement for calibration and software update. Combining both visual and instrumental methods in shade selection is recommended. In this review, basic information about color, light, optical properties of teeth and methods used in shade selection are mentioned.

Keywords: Shade selection; color; instrumental method; visual method

Estetik diş restorasyonları için renk uyumunun sağlanması büyük önem taşımaktadır. Diş hekimliğinde renk seçimi yapılırken görsel ve aletli tekniklerden faydalanılır. Görsel teknikle renk seçimi, çevreden ve gözlemciden etkilenen öznel bir tekniktir. Bunun için spektrofotometre, spektroradyometre, kolorimetre, dijital kameralar, akıllı telefonlar ve yardımcı yazılımların kullanıldığı aletli tekniklere yönelim artmıştır. Bu aletlerin pahalı olması, kalibrasyon ve yazılım güncellemesi gerektirmeleri gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda görsel ve aletli tekniklerin bir arada kullanılarak renk seçimi yapılması önerilmektedir. Bu derlemede, renk, ışık ve dişin temel optik özellikleri ve renk seçiminde kullanılan teknikler hakkında bilgi verilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Renk seçimi; renk; aletli teknik; görsel teknik